Depilacja woskiem twardym. Jak to zrobić?


Nie sugeruj się nazwą, wosk twardy jest najdelikatniejszy dla skóry. Ja osobiście uwielbiam tą metodę depilacji. Jest nieszkodliwa dla skóry a bezwzględna dla włosów i można nią wydepilować dosłownie wszystko, nawet najbardziej wrażliwe miejsca.

Trochę teorii...
WOSKI TWARDE, inaczej zwane bez paskowymi lub brazylijskimi, są przeznaczone do depilacji miejsc wrażliwych takich jak twarz, pachy, czy bikini. Oczywiście mogą być również stosowane na całe ciało. Widziałam kiedyś filmik, jak panie w studiu depilacji w Brazylii dosłownie lały wosk na całe nogi a bikini depilowały na raz. Do przeprowadzania takich rozległych depilacji, trzeba mieć jednak mega wprawę. Zdecydowanie łatwiej robić to aplikując wosk na mniejsze powierzchnie np. 5 na 2 cm.

Jak to zrobić?

  1. Przed depilacją zawsze powinniśmy odtłuścić skórę. Są do tego specjalne preparaty, świetnie sprawdzą nam się tutaj spraye lub żele dezynfekujące skórę lub tzw. cleanery. 
  2. Ciepły wosk twardy, podgrzany do temperatury ok. 50-60 stopni (w mikrofalówce, kąpieli wodnej lub specjalnym podgrzewaczu), nakładamy za pomocą jednorazowej szpatuły pod włos lub z włosem (spotkałam się również z metodą kręcenia kółek, jeśli woski rosną w kilku kierunkach). Pasek powinien kończyć się w miejscu pozbawionym owłosienia i kończyć się grubszą warstwą wosku - co ułatwi jego podważenie w celu oderwania.
  3. Czekamy chwilę aż wosk zastygnie, napinamy skórę w kierunku przeciwnym i szybkim ruchem odrywamy pasek pod włos. 
  4. Jeśli wosk nie chce zastygnąć i ciągnie się uniemożliwiając oderwanie (co często zdarza się w ciepłych miejscach intymnych), wystarczy przejechać po nim zmoczonym zimną wodą wacikiem kosmetycznym. Dzięki temu szybko zastygnie. Tylko nie za bardzo! Zbyt ostudzony wosk będzie się kruszyć - trzeba wyczuć odpowiedni moment i konsystencję.
  5. Moja rada: ból jest bardziej znośny jeśli pasek odrywamy szybko i bez zawahania. Siłę warto rozłożyć jednak na kilka pociągnięć w ramach jednego paska. Oznacza to, że ruch musi być zdecydowany, oderwanie jedno - pociągnięć może być kilka. Taki ruch można określić jako "pulsacyjny".
  6. Często należy powtórzyć aplikację wosku w tym samym miejscu, włoski układają się bowiem w różne strony. Wosk twardy możemy zaaplikować kilka razy na tą samą powierzchnię bez przykrych konsekwencji. Wosk twardy jest na tyle delikatny, że możemy aplikować go wielokrotnie na jedno miejsce - niektóre źródła mówią nawet o 5 razach bez ryzyka spowodowania mikrouszkodzeń naskórka czy wybroczyn. Ja zalecam 3.
  7. W celu całkowitego zabezpieczenia antybakteryjnego po depilacji zaleca się ponowną aplikację preparatu do dezynfekcji skóry.
  8. Aby usunąć ewentualne resztki wosku po depilacji, potrzebna jest będzie oliwka. Zapamiętaj sobie, że woski rozpuszczają się tylko w olejach! Warto zastosować specjalną oliwkę po depilacji, aby nie zapchać otwartych po tym zabiegu mieszków włosowych. Mój trik: jeśli na skórze zostało trochę wosku, nałóż na to miejsce kolejną porcję wosku - zdejmie ona niechciane pozostałości bez konieczności stosowania oliwki.
  9. Aby zapobiec rogowaceniu mieszków włosowych po depilacji a co za tym idzie uciążliwego, bolesnego i nieestetycznego wrastania włosków, po depilacji i dezynfekcji powinno się zastosować preparat głęboko nawilżający zawierający dużą ilość witaminy A, mocznika, panthenolu lub alatoiny (np. maść z wit. lub Pilarix).

Do aplikacji wosków twardych polecam używanie drewnianych patyczków - szpatułek laryngologicznych. Taka szpatułka oczywiście powinna być jednorazowa. Pilnujcie tego, zwłaszcza przy depilacji obszarów intymnych. Nigdy nie wkładajcie do wosku ponownie tego samego patyczka (zapobiega to rozwojowi bakterii/grzybów w pozostałym wosku).


Kasia Pętlak