Jak się golić i nadal mieć piękną skórę?


Golenie maszynką:
to chyba najszybszy i najprostszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Ostrzem, które przylega płasko na całej swojej szerokości, robimy przy okazji skórze peeling. Nowoczesne maszynki jednorazowe minimalizują ryzyko infekcji. Jeżeli używamy takiej maszynki wielokrotnie (a powiedzmy sobie szczerze, że używamy :) warto pomyśleć o jej każdorazowej dezynfekcji. Najprościej spryskać ją jakimś dezynfekującym sprayem, albo chociaż perfumami. Po goleniu dobrze jest też zdezynfekować skórę lub zastosować specjalny, lekki preparat po depilacji/goleniu lub jakąś antybakteryjną maść, żeby było mniej podrażnień.

Ostrze maszynki do golenia jest bardzo skuteczne, daje nam piękny chociaż krótki efekt gładkości, ale wielokrotnie spotkałam się z opinią, że włosy pod wpływem golenia się wzmacniają i odrastają grubsze i ciemniejsze. Nie ryzykujmy więc golenia wąsika czy baczków. U niektórych osób, zwłaszcza w okolicy bikini, wygolone włoski po paru dniach zaczynają 'wrastać'. To dlatego, że golenie to ścięcie włosa - który ma przez nie ostrą końcówkę. Gdy włos odrasta, przebija się przez naskórek dość agresywnie, robią się wtedy infekcje ropne, które po wyleczeniu zmieniają się w przebarwienia. No i mamy problem estetyczny :(

Mówi się, że najlepszym sposobem na zapobieganie wrastania jest regularny PEELING wygolonego obszaru. Moim zdaniem, równie ważna jest dezynfekcja przed/po i nie zapchanie porów tuż po samym goleniu. Peeling robimy 2 dni przed lub po goleniu. A jeśli nadal mamy problem z wrastaniem włosków, polecam zakupić w aptece witaminę A, która jest tanim i bardzo skutecznym lekarstwem na wrastanie włosków. Osobiście polecam również maść Pilarix (mocznik, panthenol, alantoina).

Trymer:
droższe rozwiązanie, wymagające początkowej inwestycji od ok. 100 zł. Jest to maszynka służąca do strzyżenia, która umożliwia precyzyjne ustawienie długości włosów od 1 mm. Ja polecam jej stosowanie do okolic bikini. Nie dość, że umożliwia szybkie zrobienie tzw. króciutkiej fryzurki o wybranym kształcie, to przy zupełnym zdjęciu nakładki, można nim również precyzyjnie ogolić skórę. Dobre rozwiązanie dla zwolenniczek paseczków, trójkącików, kółeczek a nawet serduszek bikini :) W tym przypadku również nie zapominajmy o dezynfekcji ostrza i skóry, preparacie przeciwzapalnym i regularnym peelingu. Zasady te same, lecz z doświadczenia potwierdzam, że ryzyko wrastania włosków dużo mniejsze.

Kasia Pętlak