Piękne, kwitnące storczyki - jak to zrobić?O urodzie tych roślin nie muszę się chyba rozpisywać. Prawidłowo pielęgnowane mogą być piękną ozdobą na lata. Wiele osób jednak uważa je na jednorazową roślinę (na czas pierwszego kwitnienia). A najczęstszym błędem pielęgnacyjnym jest to prostu... nadgorliwa ich pielęgnacja. Poniżej znajdziecie moje praktyczne wskazówki jak sprawić, aby kwitły i zdobiły nasze salony przez lata.

Zdrowe rośliny charakteryzują m. in. pseudobulwy pionowe i bez plam, liczne odrosty, liście bez plam, liczne pąki.

Na pewno słyszeliście, że najlepsze do ekspozycji roślin jest okno południowe. Ja trzymam swoje storczyki w zimnym półroczu na oknie południowym, a w ciepłym półroczu odsuwam w cień np. na okna północne. Literatura fachowa ujmuje to tak:
 • Ekspozycja od strony południowej służy najbardziej gatunkom: Cymbidium, Vanda.
 • Okna wschodnie i zachodnie są najlepsze dla: Cattleya, Dendrobium, Laelia, Miltonia, Odontoglossum, Paptiopedilum, Phalenopsis (najbardziej popularny), Vuylstekeara.
 • Okno północne będzie służyło: Coelogyne, Dendrobium Mobile, Odontonia, Oncidruns Zygopetalum.
Należy jednak pamiętać, że storczyki parzy bezpośrednie słońce, pokazują nam to żółtymi lub brązowymi plamami na liściach. Paradoks polega na tym, że choć nie lubią promieni słonecznych to potrzebują dużo światła. Dlatego nie powinno się ich stawiać bezpośrednio przy szybach okiennych w miesiącach słonecznych (późna wiosna -  wczesna jesień). Ja osobiście przestawiam swoje rośliny, zgodnie z harmonogramem poniżej. Uważam, że południowe okno jest dla nich najlepsze, ale tylko w zimie. 

Zabiegi pielęgnacyjne w zależności od pory roku:
 • KONIEC ZIMY, WCZESNA WIOSNA (LUTY - MARZEC)
  etap wegetacji: młode pędy
  zabiegi: intensywne oświetlenie, częste podlewanie (1 x 10 dni)
  jeśli roślina stoi przy szybie okiennej, jeszcze może tu zostać
 • POCZĄTEK LATA, LATO (MAJ - LIPIEC)
  etap wegetacji: wzrost - nawożenie
  zabiegi: podlewanie (1 x 10 dni)
  ciepło, ale już nie słonecznie, roślina powinna zostać odsunięta od szyby okiennej lub przestawiona na okno np. z południowego na północne
 • KONIEC LATA, JESIEŃ (SIERPIEŃ -  WRZESIEŃ)
  etap wegetacji: bulwy, dojrzałe pędy, pąki kwiatowe
  nadal mniej światła i wody (1 x 15 dni)
  Uwaga! Jeśli storczyki będą teraz przelewane, będzie słabe kwitnienie.
 • JESIEŃ, ZIMA (PAŹDZIERNIK - STYCZEŃ)
  etap wegetacji: okres spoczynku, kwitnienie
  więcej światła (roślina powinna wrócić tam, gdzie ma więcej światła np. na okno południowe), ale nadal mniej wody (1 x 15 dni)
Wskazówki:
 1. Jeśli postawicie storczyki obok owoców, będą one zrzucały kwiaty!
 2. Najlepsze osłonki to takie, które przepuszczają powietrze np. bambus, wiklina, glina.
 3. Orchidee nie lubią kamiennych = zimnych parapetów. Należy im wtedy zapewnić izolację poziomą pod doniczkami, żeby nie miały tzw. "zimnych stóp".
 4. Woda do podlewania storczyków może być destylowana, ale może być i z kranu - wystarczy odstawić ją na noc, aby wyparował z niej chlor i fluor.
 5. Nawozy stosujemy tylko i wyłącznie w fazie wzrostu rośliny (maj - lipiec)! Nigdy w czasie kwitnienia.
 6. Pomieszczenia ze storczykami można wietrzyć, ale w zimie delikatnie, bez przeciągu.
 7. Jeśli w zimie mamy suche powietrze od np. centralnego ogrzewania, rano spryskujemy storczyki mgiełką lub wodą lub po prostu obok rośliny stawiamy otwarty pojemnik z wodą.
 8. Podlewając storczyki nie oblewamy wodą liści, lejemy ją w korzenie. Kontakt z wodą powinien być obfity lecz krótkotrwały. Woda na liście jest jak soczewka, łatwiej wtedy o poparzenia liści.
 9. Jeśli na pędzie pojawi się mała roślinka to tzw. keika. Można ją oddzielić od "mamy" gdy podrośnie, wsadzić do nowej doniczki i mamy nowego storczyka!
 10. Jeśli storczyk wyrósł już z doniczki, można go wykopać i ułamać stare korzenie. Niektórzy zalecają wysuszyć miejsce przełamania korzenia cynamonem. Roślina wsadzona z powrotem do doniczki, po paru godzinach cynamonowania rany, na pewno przyjmie się z powrotem.
Problemy:
 1. Zbytnie lub za małe podlewanie - liście żółkną, opadają, więdną.
 2. Oparzenia słoneczne - żółte przechodzące w brązowe plamy na liściach.
 3. Zbyt słabe kwitnienie - przerwanie okresu spoczynku, za dużo azotu w nawozie.

Kasia Pętlak