Muzyka tła w salonie kosmetycznym


 Free Vector Silver Microphone In Colorful Lights

Dobrze, gdy w naszym salonie gra muzyka. Klientki to lubią. Milej się też pracuje. Niestety puszczanie radia lub muzyki z Internetu w firmie nie jest legalne o ile nie uiścimy ku temu odpowiednich opłat. Żeby słuchać radia trzeba opłacać abonament oraz wynagrodzenia dla tzw. instytucji zbiorowo zarządzających prawami autorskimi. Jeśli puszczamy muzykę z komputera, odpada nam abonament radiowy jednak pozostają opłaty na rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP), Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) oraz Związek Artystów Wykonawców (STOART). Opłata za muzykę zależy od powierzchni salonu i ilości stanowisk.

Warto być w tym względzie ostrożnym. Kontrole wpadają bez zapowiedzi, zdarzają się donosy a kontrolerzy za pomocą specjalnych urządzeń bezbłędnie identyfikują muzykę w tle. Wysokość kar powoduje, że gra jest nie warta świeczki (wiem, bo miałam tą wątpliwą przyjemność). Zresztą po co się niepotrzebnie stresować?
Czy są jakieś alternatywne rozwiązania?


Możesz kupić płyty z muzyką zwolnioną z opłat, przeznaczoną do publicznego odtwarzania. Wprawdzie nie są one bezpłatne, jednak opłata jest albo jednorazowa albo na określony czas (12 m-cy, 24 m-ce).Możesz też wykupić abonament w internetowych rozgłośniach radiowych, które posiadają muzykę specjalnie dedykowaną dla firm. To dobre rozwiązanie, bo zapewni większą jej różnorodność.


Łatwo wyszukać takie rozwiązania wpisując w wyszukiwarkę: "muzyka dla firm" lub "muzyka do publicznego odtwarzania". Ja osobiście Wam polecam zagraniczną rozgłośnię Jamendo.
Istnieje jeszcze internetowe radio Wolne Media, które ma dwa bezpłatne kanały do komercyjnego odtwarzania dla firm. Polecam Wam kanał 9 z muzyką typu chillout. To rozwiązanie jako jedyne jest zupełnie bezpłatne, wiąże się tylko ze stałym dostępem do Internetu.

Kasia Pętlak