Spanie na brzuchu, na boku... zakazane!Niestety należę do tych,  którzy uwielbiają spać na boku. Od lat staram się to w sobie zwalczyć. W połowie przypadków leżę na wznak bezsennie i liczę owce. Wtedy przekręcam się na boczek i od razu zasypiam... Mimo, że moja walka z nałogiem trwa już tak długo, to robię postępy. Wierzę, że kiedyś odzwyczaję się zupełnie. Chcę tego, bo naprawdę warto.

Pewnie zastanawiasz się dlaczego?

Dlatego,  że widzę jak złe są skutki spania na boku i brzuchu dla skóry. To naturalne,  że podczas zabiegów kosmetycznych obserwuję zmiany na skórze u moich klientów. Widząc asymetrię od razu wiem, na której stronie śpią. Jakie jest ich zdziwienie, gdy podczas diagnozy poprawnie to zgaduję? Bezcenne.

Osoby ze zmianami trądzikowymi śpiąc na boku lub na brzuchu, ocierają twarzą o poduszkę. Powoduje to przejście drobnoustrojów powodujących infekcję w materiał. Następnej nocy nie pomoże im już nawet najlepsze oczyszczenie skóry, bo w czasie snu bakterie przewędrują sobie z powrotem z poduszki na twarz. Cała kuracja może być przez to nieskuteczna. Co zrobić? Codziennie wymieniać powłoczkę poduszki, prać ją w proszku antybakteryjnym w 90°C lub... zmienić pozycję do snu na wznak.

Osoby, którym pojawiają się już zmarszczki,  również powinny unikać tych pozycji. Skóra jest wtedy niedotleniona i mechanicznie rozciągnięta, powoduje to wiotkość i szybkie powstawanie głębokich zmarszczek. Te zmiany są bez sensu, bo można ich łatwo uniknąć. Zwłaszcza, że w przypadku spania na boku pojawia nam się jeszcze jeden problem - asymetria. A to po prostu nie może dobrze wyglądać. 

To nie koniec listy szkód jakie wyrządza nieodpowiednia pozycja snu. Kolejna niespodzianka to głęboka pionowa zmarszczka na dekolcie, która zagraża kobietom obdażonym dużymi biustami. Dziewczyny, wystarczy nie spać na boku!

Czy wiecie, że gejsze spały sztywno na wznak z koziołkiem pod karkiem, żeby nie zepsuć misternych fryzur? Nikt aż takiego poświęcenia dla urody od was nie wymaga. Wystarczy, że  ułożycie się tak, żeby nie gnieść skóry twarzy. Najlepsza pozycja do snu to oczywiście leżenie na wznak.

Podsumowując, sen powinien zajmować 1/3 naszego życia.  Jest niezbędny dla zdrowia i urody. Ale tylko we właściwej pozycji!  

Kasia Pętlak