Podstawy pielęgnacji włosów, o których jeszcze nie wiesz.


Odwieczne pytanie każdej kobiety... Jak mieć piękne włosy? Poza oczywistymi uwarunkowaniami jak geny, zdrowie, dieta czy stres, istnieje jeszcze coś takiego jak prawidłowa pielęgnacja. To o niej w tym poście słów kilka. Zacznijmy od podstaw.

Przede wszystkim namawiam, aby podejść do tematu pielęgnacji długofalowo (każdej i zawsze, to inwestycja!). Zadbaj o kondycję swoich włosów na całe życie. Szybkie i wyniszczające je preparaty stosuj doraźnie, pilnując tego, aby je z siebie w odpowiednim momencie zmyć. I zapamiętaj kilka podstawowych zasad...

1. Jeśli chcesz mieć piękne włosy, zadbaj o zdrowie skóry głowy. Mało kto wie (bo to nielogiczne), że podstawowym kosmetykiem do skóry głowy jest szampon "do włosów". Dokonując wyboru szamponu, zawsze sugeruj się stanem skóry głowy, nie włosów.  Tak samo jak w przypadku cery, skóra głowy może mieć różne ph. Szamponem możesz je wyregulować. Nie powinno się jednak używać go codziennie. Wyjałowiona skóra traci wtedy swoje naturalne właściwości, nie zapewniając sobie prawidłowej ochrony antybakteryjnej i przeciwgrzybiczej. Nie nawilża i nie natłuszcza wtedy również swoich przydatków - włosów, co bezpośrednio przekłada się na ich wygląd. 

2. Odżywkę, balsam i maskę za to zawsze dobieraj do stanu swoich włosów. Są to kosmetyki, które mają za zadanie uzupełnić ewentualne braki odżywcze we włosach, ułatwić rozczesywanie, delikatnie je zakwasić tak, żeby się wygładziły, czyli zamknęły swoje łuski. Ich z kolei nie nakładamy na skórę głowy,  tylko parę centymetrów powyżej wzdłuż linii włosów. 

3. Kiedy trycholog podaje analizie włosy i skórę głowy przede wszystkim sprawdza stopień ich zanieczyszczenia. Źle dobrana pielęgnacja pozostawia na nich bowiem resztki silikonów i innych substancji uniemożliwiających skórze i włosom oddychanie. Podstawą kuracji trychologicznej jest ich oczyszczenie. Robi to odpowiedni szampon o ph zasadowym. Odczyn zasadowy podnosi łyżkę włosa, stąd kosmetyk ten zalecany jest głównie do skóry, do włosów tylko w przypadku silnych zanieczyszczeń (sama woda również ma właściwości oczyszczające).   Najlepiej jest umyć szamponem skórę głowy, w razie potrzeby delikatnie go przeciągnąć w dół włosów na chwilę podczas spłukiwania. Jeśli skóra jest podrażniona, zalecam rozcieńczyć szampon z wodą, o czym pisałam już wcześniej. 

4. Odczyn kwaśny zamyka łuskę, co jest niezbędne dla uzyskania zdrowych i lśniących włosów, dlatego w prawidłowej pielęgnacji  włosów zakwaszenie powinno pojawić się zawsze na końcu.

5. O czystość włosów możemy też zadbać podczas ich farbowania. Farba chemiczna powoduje podniesienie łuski włosa i przenikanie barwników do jego wnętrza. W zależności od mocy preparatu utleniającego, na różną głębokość. Co to oznacza? Farba do włosów wpycha do ich środka nie tylko barwniki, ale i wszystkie pozostające na ich powierzchni zanieczyszczenia.  Dziwi mnie więc fakt, że zazwyczaj aplikuje się farbę na nieoczyszczone włosy. Dobrą praktyką jest umycie włosów przed farbowaniem czystym szamponem bez zbędnych dodatków, nawet jeśli farbę zaleca się nakładać na suche włosy. W celu poprawy zapigmentowania włosa, nie zaleca się wtedy kończyć mycia przed farbowaniem żadnym preparatem zakwaszającym. Ten etap powinien nastąpić dopiero po farbowaniu. Umyj i wysusz włosy, zaaplikuj farbę,  umyj ponownie, porządnie zakwaś i wysusz włosy:  to prawidłowa kolejność czynności podczas farbowania włosów. Może trochę więcej pracy, ale warto. 

Kobieta Kosmetyczna