Jak dbać o cerę trądzikową?1. Zawsze tzn. codziennie rano i wieczorem ją myjemy!
Do mycia twarzy powinno używać się delikatnych żeli myjących bez sls. Jeśli skóra jest wyjątkowo problematyczna, albo wrażliwa, powinno się stosować wodę przegotowaną.

2. Twarz wysuszamy, ale nie jest wskazanie wycieranie jej zwykłym ręcznikiem. Najlepiej stosować do tego ręcznik papierowy, który najlepiej postawić sobie w gotowości przy umywalce.

3. Po każdym kontakcie z wodą, przemywamy twarz tonikiem. Ma on za zadanie obkurczyć pory i przywrócić skórze prawidłowe ph. Nie zalecam stosowania toników z dodatkiem alkoholu. Skóry tłustej nie powinno się wysuszać, ponieważ wbrew pozorom spowoduje pogorszenie jej stanu. Powstanie tzw. błędne koło i skóra stanie się jeszcze bardziej tłusta.

4. Kolejny etap:
jeśli masz możliwość, na obszary najbardziej problematyczne, zaaplikuj serum antybakteryjne dedykowane cerze trądzikowej. Zmniejszy ono wydzielanie sebum i namnażanie bakterii, wygasi stany zapalne.

5. Po aplikacji serum, odczekaj 5-10 minut i dopiero wtedy zaaplikuj krem. Masz do wyboru wiele różnych kremów (normalizujących, do cery trądzikowej, matujących), jednak mam dla Ciebie kilka wskazówek pomocnych w wyborze tego najlepszego.

Krem do cery tłustej powinien przede wszystkim... ją nawilżać! To być może zaskakujące, ale najlepsze będą lekkie kremo-żele na bazie np. kwasu hialuronowego lub hamamelisu (inaczej oczar wirginijski). Takie kosmetyki są niekomedogenne (nie zatykają porów) i gwarantują świetne nawilżenie. Dodatkową korzyścią jest to, że możemy nałożyć je na całą twarz, nawet pod oczy. Czyli nie potrzebujemy kupować kolejnego kremu. Kosmetyk zewnętrzny powinien posiadać filtr UV minimum spf 15.

6. Raz a nawet dwa razy w tygodniu trzeba robić peeling. Nie można stosować peelingów ziarnistych ponieważ drobinki rozniosą nam po twarzy bakterie. Dlatego aplikujemy sobie na twarz peeling enzymatyczny, czekamy 10 minut i wracamy do punktu pierwszego.

7. Wypryski wysuszamy punktowo, stosując specjalne preparaty: maski, maści, pasty, które zlikwidują stan zapalny.

Dodatkowe wskazówki:
1. Jeśli zmagamy się z zaskórnikami zamkniętymi, warto udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg oczyszczający. 
2. Jeśli zmagamy się z takimi stanami ropnymi, że nic innego nam już nie pomaga i wstydzimy się wychodzić z domu, warto zrobić sobie badanie mikrobiologiczne treści zmian ropnych. W laboratoriach mikrobiologicznych znajdują się specjalne bezpłatne pipetki do pobrań. Po określeniu przez laboratorium szczepu bakterii, który nas zainfekował, udajemy się do lekarza po receptę na antybiotyk. Nie zalecam antybiotykoterapii bez uprzedniego antybiogramu. Nie warto niszczyć sobie zdrowia.
3. Przy wypryskach zalecam każdorazową wymianę poduszki, na której śpimy. Jeden dzień na jednej stronie, drugi dzień na drugiej stronie, trzeciego dnia ściągamy, pierzemy i wymieniamy na nową. 


Kobieta Kosmetyczna